|
Nyheter från Munkedals kommun med inriktning på näringslivsfrågor.
För bästa läsupplevelse, tillåt bildvisning i din epostläsare vid behov.
|
|
|
Vill du göra affärer med offentlig sektor?
Offentlig upphandling är en stor marknad. Totalt är det ca 600 miljarder per år i Sverige som upphandlas där kommunerna och deras bolag står för ca 70 % av volymen.
Företagarna ihop med Munkedals kommun bjuder in till en kunskapsspäckad kväll med offentlig upphandling som tema och där även Upphandlingsmyndigheten är på plats.
Denna kväll gästas vi av Ulrica Dyrke, Företagarnas juridiska expert på lagen om offentlig upphandling. Hon kommer att berätta om hur offentlig upphandling går till och ge tips till både små företag och upphandlande myndigheter om vad man bör tänka på.
Även Upphandlingsmyndigheten, som ska ge stöd och vägledning i fråga om offentlig upphandling kommer att medverka genom Johanna Enberg, strateg med inriktning innovation och Anna Lönnerberg, jurist och strateg.
Representanter från upphandlingsenheterna på kommunerna finns på plats och kommer presentera hur de mer konkret arbetar med offentlig upphandling och även ge exempel på aktuella upphandlingar.
Vi bjuder på kaffe och smörgås.
OBS! Begränsat antal platser.
Anmäl dig senast den 12 januari
Datum: 18 januari 2018
Tid: 18:30 – 21:00
Plats: Munkedals Utvecklingscentrum i Dingle, Lokal Sporren (Kustvägen 12)
Anmälan: Eposta naringsliv@munkedal.se för anmälan
Vid frågor kontakta näringslivsutvecklare Clas Hedlund, tel: 0524-18364
|
|
|
Clas Hedlund, näringslivsutvecklare |
|
Nyhetsbrev för näringslivet
Jag heter Clas Hedlund och är näringslivsutvecklare för Munkedals kommun sedan hösten 2017. Vi kommer regelbundet att skicka ut nyhetsbrev till företagare och andra intressenter med fokus på nyheter och evenemang för det lokala näringslivet.
Vet ni någon som har intresse av att prenumerera på detta nyhetsbrev kan ni be dem kontakta mig via clas.hedlund@munkedal.se
|
|
|